

Hogyan védekezzünk az internetes csalók ellen
Egyre többen elmondhatjuk magunkról, hogy találkoztunk már adathalász, zsaroló levelekkel. Ezeknek a leveleknek egy a céljuk: hogy minél több embert megtévesszenek és pénzhez, kriptovalutához juttassák a támadót.
Ez a mesterség manipulációra épül, melynek célja rávenni a címzettet, hogy kiadja értékes adatait, vagy pénzt utaljon adatai, becsülete megvásárlásának jegyében.
Tudta?
- A rosszindulatú programok 94%-a e-mailben érkezik.
- Percenként 17.700$-t veszítenek a felhasználók adathalász támadások következtében.
- Naponta körülbelül 14,5 milliárd spam e-mailt küldenek ki a támadók.
Bízva a nagy számok törvényében a csaló leveleket egyszerre több ezer, vagy akár több tízezer email címre továbbítják arra számítva, hogy lesz néhány címzett, aki teljesíti a megfogalmazott kérést.
Pontosan mik is ezek csaló levelek és hogyan ismerhetjük fel ezeket?
Leggyakoribb próbálkozások - a teljesség igénye nélkül:
- A beérkező e-mail arra biztat minket, hogy adjuk meg bankkártyánk adatait, hogy jóváírhassanak rajta egy nagyobb összegű pénznyereményt.
- A másik egy általunk ismert szolgáltató, vagy márka nevében érkezik, azt kérve, hogy adatbiztonsági problémák miatt kattintsunk a belinkelt oldalra (!ami egy klónoldalra visz, amely ránézésre pontos mása az általunk ismert és gyakran látogatott oldalnak) és lépjünk be a felhasználói fiókunkkal - ezzel már meg is szerezték a felhasználónkat és jelszavunkat.
- Harmadik egy klasszikus zsarolólevél, amely küldője például azt állítja, hogy a kamerán keresztül megfigyelte áldozatát és pénzt követel, hogy ne ossza meg másokkal a kínos felvételeket.
Címkék: ITSolutions, Adatbizonság,